Aktualności

 • Dzień Patrona w Edukacji Lubasz

  W dniu 155 rocznicy urodzin naszego patrona szkoły – Ignacego Jana Paderewskiego odbyły się liczne konkursy związane z tym radosnym wydarzeniem oraz apel poświęcony Świętu Niepodległości, które już niedługo będziemy obchodzić.

  Już od tygodnia trwały przygotowania do obchodów Święta Patrona. Wcześniej odbyły się eliminacje do szkolnego konkursu na temat życia i twórczości Ignacego Jana Paderewskiego. Każda klasa przygotowywała portret tego znakomitego polityka i muzyka, klasy ćwiczyły śpiewanie hymnu szkoły.

  Nadszedł długo oczekiwany dzień. Pięcioro uczniów zmierzyło się w finale konkursu z niełatwymi pytaniami dotyczącymi biografii Paderewskiego. W ferworze zmagań wyłoniono trójkę najlepszych: I miejsce – Jagoda Świderska klasa II TW, II miejsce – Szymon Gryll klasa I a LO, III miejsce Joanna Karwowska klasa III TUF. Rozstrzygnięto także konkurs na najładniejszy portret Paderewskiego: I miejsce zajęła Zuzanna Łyskanowska z klasy I a LO, II miejsce - Aleksandra Skrzypczak z klasy I b LO, a trzecie miejsce jury przyznało Kindze Wicher z klasy I a LO i Marcie Hellwich z klasy II TW. Dominika Łesak z klasy II c LO otrzymała wyróżnienie za pomysł w ujęciu postaci Paderewskiego. Każda z klas miała także zaprezentować hymn szkoły. Były różne pomysły: od tradycyjnego śpiewu po angielski, z podziałem na głosy, z podziałem na chłopców i dziewczęta… Ostatecznie wygrała klasa I b LO, która w nagrodę wraz z wychowawcą Januszem Olechem pójdzie na pizzę.

  Po wszystkich konkurencjach odbyła się akademia, która nawiązywała do Święta Niepodległości i podkreślała narodowy charakter tego dnia. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, a wśród nich: podinspektor Henryk Gabryelczyk - ekspert wydziału prewencji reprezentujący Wielkopolskiego Komendanta Policji, kapitan Waldemar Malczewski reprezentujący Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, Anna Kołodziej reprezentująca Rektora Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu, Starosta Czarnkowsko – Trzcianecki - Tadeusz Teterus wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu  - Bogdanem Tomaszewskim, Powiatowy Komendant Policji mł. insp. Piotr Ryżek, Powiatowy Komendant Straży Pożarnej st. bryg. - Jacek Kwapis oraz inni.

  Apel rozpoczęła dyrektor Szkół prowadzonych przez Edukację Lubasz – Renata Małecka, która pięknymi słowami przypomniała jak ważna w dzisiejszych czasach jest dla nas ojczyzna i jaką rolę odgrywa w naszym życiu. Nie zabrakło słów odnoszących się do patriotyzmu, który także jest związany z naszą małą, szkolną społecznością. Na zakończenie zostało zaprezentowane krótkie przedstawienie, które przede wszystkim nawiązywało do historii Polski oraz sylwetki Ignacego Jana Paderewskiego.

  Nawiązując do słów Pani Agnieszki Kosickiej – przedstawiciela organu prowadzącego szkołę - warto podsumować: „Nadal dbajmy o polską mowę, ratujmy życie oddając krew, pomagajmy słabszym i cierpiącym. Ideały Paderewskiego są wiecznie żywe…”

   
 • ,,SZKOŁA TO WASZA SZANSA”

  Dnia 19.10.2015 roku naszą szkołę odwiedził biskup Zdzisław Fortuniak. Swą wizytę rozpoczął rozmową z panią dyrektor - Renatą Małecką, prezesem Edukacji Lubasz - Ryszardem Kosickim oraz katechetami na temat funkcjonowania szkoły, profili kształcenia oraz katechezy. Następnie na boisku szkolnym odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczennic z klas: II C i B Liceum Ogólnokształcącego im. I. J. Paderewskiego w Lubaszu, a biskup skierował kilka słów do młodzieży. Przede wszystkim mówił o szkole, jako o szansie dla uczniów, którą powinni w pełni wykorzystać, dbając o swój rozwój fizyczny, ale i także duchowy. Zaznaczył, by w tym wszystkim nie zapominali o Bogu. Mówił także o wychowaniu i ważnej roli wychowawcy w całym procesie edukacyjnym. Na zakończenie odbyła się wspólna modlitwa oraz błogosławieństwo.

  Warto dodać, że tego dnia biskup udzielił dziesięciu uczniom naszej szkoły sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej – bierzmowania.

   
 • ZA POŚWIĘCENIE, ZAUFANIE I ODDANIE…

   

  Dzień Edukacji Narodowej jest tym dniem w roku, kiedy zastanawiamy się głębiej nad rolą nauczyciela w edukacji i wychowaniu młodego pokolenia. Także w tym roku podczas obchodów tego święta wszyscy uczniowie mogli podziękować nauczycielom i pracownikom Edukacji Lubasz za trud i wysiłek włożony w pracę na rzecz rozwoju młodzieży.

  ,,Dobra szkoła to przede wszystkim mądra szkoła”. Takimi słowami Jana Pawła II Pani Dyrektor, Renata Małecka rozpoczęła obchody Dnia Edukacji Narodowej w lubaskiej szkole. Na uroczyste spotkanie przybyli nie tylko przedstawiciele organu prowadzącego szkołę, nauczyciele i pracownicy, ale także zaproszeni goście, a wśród nich: Poseł na Sejm - Stanisław Kalemba, oficer -Piotr Wójcik z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, Komendant Powiatowy Policji - mł. insp. Piotr Ryżek, Proboszcz Parafii w Lubaszu - ksiądz Mirosław Wawrzyniak, Katarzyna Tybiszewska – wicedyrektor Niepublicznego Gimnazjum w Próchnowie, Komendant OHP - Marek Słupczyński oraz były Wojewódzki Komendant OHP – Piotr Zerbe.  Nie obyło się bez gratulacji i podziękowań, bo przecież praca pedagoga nie jest pracą łatwą, wymaga dużo cierpliwości i wewnętrznego spokoju.

  14 października to także dzień, w którym nasi uczniowie otrzymują Stypendium im. Zenona i Krzysztofa Kosickich – nieżyjących już założycieli Szkół prowadzonych przez Edukację Lubasz. Stypendium to swoistego rodzaju podziękowanie dla uczniów, którzy wyróżniają się nie tylko wynikami w nauce, ale także współpracą ze środowiskiem lokalnym i różnego rodzaju działalnością na rzecz szkoły. W tym roku stypendium otrzymały trzy uczennice, a były to: Weronika Szabelska oraz Jagoda Pawelec z klasy II c Liceum Ogólnokształcącego oraz Julianna Napierała z IV klasy Technikum Usług Fryzjerskich. Dziewczynom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  Jednakże w tym dniu ważni byli także pracownicy lubaskiej szkoły. Dyrektor szkoły dziękowała im za lata pracy, która nie jest łatwa, życzyła wiele satysfakcji i motywacji do dalszego działania. W tym roku wyróżnieni zostali następujący nauczyciele: Damian Nowak, Jakub Kurkiewicz, Agnieszka Gołębiewska, Iwona Libera oraz Katarzyna Tybiszewska – wicedyrektor Niepublicznego Gimnazjum w Próchnowie i Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Próchnowie. Ale szkoła to nie tylko nauczyciele… Taka placówka nie mogłaby funkcjonować bez pań pracujących w sekretariacie! Pani Justyna Krotecka za swoją mrówczą pracę także otrzymała wyróżnienie.

  Nie zabrakło wyróżnień dla nauczycieli, którzy w oczach uczniów są najlepsi. Rozdano edukacyjne ,,Belferki-Paderki”, a otrzymali je: Damian Łuczak, Janusz Olech, Teresa Pawlak, Krystyna Krysztopolska – Płóciniczak, Lidia Albin. Na zakończenie to nauczyciele mogli wczuć się w rolę uczniów i przypomnieć sobie, jak to było za starych, dobrych czasów… Napisali kartkówkę, wzięli udział w teście na swój własny temat, rozpoznawali cechy swoich uczniów. Zabawa była przednia!

  Wszystkim pracownikom Edukacji Lubasz życzymy, aby w wypełnianiu tej trudnej, ale jednocześnie pięknej misji nie zabrakło im mądrości i roztropności, a oddanie i miłość do zawodu przyniosły jeszcze lepsze efekty, satysfakcję i radość.

   
 • Pierwszak na podium!

  We wrześniu nasza szkoła została zaproszona przez Panią poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej –  Bożenę Szydłowską do drugiej edycji ,, Konkursu wiedzy o Sejmie’’. Tradycją szkoły jest organizowanie eliminacji i tak stało się też tym razem. Szkołę mogło reprezentować dwoje naszych uczniów wyłonionych na tym etapie.  Spotkali się na nim uczniowie klas pierwszych z uczniami klas trzecich. Doświadczenie zwyciężyło na tym etapie i najlepszy wynik uzyskali uczniowie z klasy III B  Liceum Ogólnokształcącego o profilu policyjno-wojskowym:  Justyna Skrzypczak oraz Mateusz Wojciechowski, uzyskując taką samą liczbę punktów 14 na 20. Na drugim miejscu uplasował się uczeń klasy I A LO – Szymon Gryll, uzyskując 13 punktów. Był to więc bardzo dobry wynik. Zatem na konkurs, po uzyskaniu zgody Pani poseł, pojechało troje naszych reprezentantów!

  I tak 6 października cała trójka uczestniczyła w konkursie wojewódzkim, który odbył się w Poznaniu. Etap wojewódzki polegał na rozwiązaniu testu z zakresu wiedzy o Sejmie. Uczestniczyło w nim 28 uczniów z całego województwa.  Spośród takiej liczby wyłoniono trzech najlepszych – i tam właśnie pojawił się nasz „czarny koń” – Szymon Gryll. Uczeń zdobył trzecie miejsce, a nagrodą, poza rzeczową, jest wyjazd do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wraz z opiekunem.  Mam nadzieję, że wycieczka i zwiedzanie tej instytucji przyczyni się do jeszcze większego poszerzenia wiedzy przez Szymona, a w przyszłym roku stanie na najwyższym miejscu podium.

  Gratulacje dla całej trójki uczniów godnie reprezentujących naszą szkołę!

   

Liceum Ogólnokształcące o profilu policyjno-wojskowym

PROGRAM NAUCZANIA

 

Program policyjno - wojskowy stanowi dodatkowy element w zakresie kształcenia ogólnego
w liceum ogólnokształcącym. Realizacja programu odbywać się będzie w oparciu o autorski program nauczania. Oprócz przedmiotów ogólnokształcących, program nauczania zawiera:

 

Wiedzę o służbach mundurowych ( Policja, wojsko, ABW, BOR, SW, CBA, SG)

 • zasady naboru,

 • testy sprawnościowe,

 • służba w Policji,

 • służba w wojsku,

 • musztra,

 • spotkania z funkcjonariuszami i żołnierzami,

Wstęp do prawoznawstwa

 • prawo karne i wykroczeń,

 • prawo administracyjne,

 • prawo cywilne,

Terenoznawstwo,

Szkolenie strzeleckie,

Techniki samoobrony,

Ratownictwo paramedyczne.

 

Profil policyjno-wojskowy ma na celu skuteczne przygotowanie kadetów do postępowania rekrutacyjnego w ramach naboru do wojska, Policji i innych służb mundurowych. W ramach zajęć omawiane są zagadnienia dotyczące zakresu funkcjonowania administracji publicznej, bezpieczeństwa publicznego, pragmatyki zawodowej służb mundurowych. Kadeci biorą udział w turniejach, zawodach organizowanych przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Aktywnych Rezerwistów (wizyty w CSWL Poznań, bazy lotnictwa transportowego i taktycznego), szkoleniach organizowanych przez KWP w Poznaniu, sprawdzianach kompetencyjnych „Czarny Beret”, „Gwiazda wolności” oraz innych organizowanych w kraju dla klas o profilu mundurowym.

 

NAUKA I MUNDUR

 

Nauka w Liceum o profilu policyjno-wojskowym trwa 3 lata. Zajęcia profilu policyjno-wojskowego przygotowują do dalszego kształcenia w uczelniach resortowych, bądź do podjęcia służby w Policji, wojsku, czy też innej służbie mundurowej. Szkoła zapewnia zajęcia z psychologiem przygotowujące do testów psychologicznych i rozmowy kwalifikacyjnej. Ukończenie szkoły gwarantuje dodatkowe punkty w trakcie naboru do Policji!

Klasy profilu policyjno-wojskowego są klasami mundurowymi – wszyscy zakwalifikowani kandydaci są zobowiązani do wykupienia obowiązujących w szkole sortów mundurowych, które są obowiązkowym strojem w czasie zajęć lekcyjnych (mundur noszony jest 4 razy w tygodniu oraz podczas uroczystości szkolnych i świąt państwowych). Kadeci zakwaterowani w Kampusie biorą udział w rozruchu porannym oraz dodatkowych zajęciach z musztry policyjnej i wojskowej. Wszyscy kadeci mają możliwość brania udziału w dodatkowych zajęciach – sekcje sportowe, siłownia, zajęcia strzelecki, i wiele innych.

Profil policyjno-wojskowy to gwarancja ciekawego zawodu, stabilnego zatrudnieni i możliwości realizowania swoich pasji. Jeżeli jesteś wysportowany, ambitny, umiesz dostosować się do zasad i reguł obowiązujących w służbach mundurowych, pragniesz pogłębić swoją wiedzę – czekamy na Ciebie w Edukacji Lubasz!!!

 

REKRUTACJA

Rekrutacja przebiega tak samo jak do innych klas liceów ogólnokształcących. Dla kandydatów do klas o profilu policyjno-wojskowym organizowany jest pod koniec sierpnia kilkudniowy obóz integracyjny pozwalający zapoznać się z regulaminem i zasadami obowiązującymi w szkole, oraz podstawami musztry. Ponad to, od kandydatów do profilu policyjno-wojskowego wymagane jest:

 1. Zaświadczenie o braku przeciwwskazań medycznych do nauki w klasie o profilu policyjno-wojskowym (lekarz pierwszego kontaktu).

 2. Oświadczenie rodziców o zgodzie na wyjazdy dziecka na obozy kondycyjne, marsze, zawody, w trakcie 3-letniego cyklu nauki.

 3. Pozytywny wynik egzaminu wstępnego – egzamin polega na zaliczeniu policyjnego testu sprawności.

 

Szkoła objęta jest patronatem

 

WIELKOPOLSKIEGO KOMENDANTA WOJEWÓDZKIEGO POLICJI W POZNANIU

WIELKOPOLSKIEGO STOWAŻYSZENIA AKTYWNYCH REZERWISTÓW

WYŻSZEJ SZKOŁY BEZPIECZEŃSTWA W POZNANIU

 

Copyright © 2010